Çift Yoğunluklu Poliüretan İş Güvenliği Ayakkabıları

Daha güvenilir, daha hafif, daha rahat, daha enerjik..

Güvenlik, zorlu çalışma koşullarında zorunluluktur. Fiziksel iş gücünün fazla olduğu inşaat, maden ve metal sanayi, gıda, lojistik, otomotiv, makine ve kimya sanayi gibi kurumlarda ayak yaralanmaları çok fazladır. İşin niteliğine göre doğru seçim yapmak risk faktörünü en aza indirir.

Poliüretanın uygulama kolaylığı temelinde geliştirilen iş güvenliği ayakkabıları, dış taban ve ara taban olmak üzere 2 katmandan oluşmaktadır. Dış taban dayanıklılığı sağlarken, ara taban kullanıcıya konfor sunar. Sıcağa, soğuğa, suya, basınca, pasa ve yağa karşı koyan dış taban ve nefes alabilen yapısıyla ara taban bir bütün olarak hayata karşı sağlam durmanızı sağlar.

Flokser’in terlik ve taban alanındaki yeniliklerinin yanısıra iş güvenliği ayakkabısı olarak adlandırılan ve insan sağlığını korumayı amaçlayan yeni poliüretan sistemimiz bu alanda da fark yaratmayı hedeflemektedir. Resim 1’de görülen yeni ürünümüz, 3 bileşenli poliüretan sisteminde sadece katalizör bileşenini değiştirerek hem dış taban hem de ara taban üretimi yapmak mümkündür.

Resim 1. Çift yoğunluklu iş güvenliği ayakkabısına ait görsel

Belirtilen avantajları ile yeni poliüretan sisteminde komponent özellikleri, reaksiyon koşulları ve mekanik özellikleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar ise Tablo 1’de verilmiştir.

Tablo 1. Çift yoğunluklu iş güvenliği ayakkabısına ait teknik özellikler

Statik elektriği azaltarak elektrostatik deşarjın insan bedenine vereceği zararı en aza indirmek için antistatik elektrik direncine sahip olması ve sulu ortamlarda çalışanlar için tabanın hidroliz direncine sahip olması iş güvenliği ayakkabılarından beklenen en önemli iki özelliktir. Kişisel koruyucu ekipmanları arasında bulunan iş güvenliği ayakkabılarına uygulanan EN ISO 20344 standardı kapsamında ürünümüze yapılan testlerin sonuçları Tablo 2’de verilmiştir.

Tablo 2. EN ISO 20344 standardı kapsamındaki teknik özellikler

Flokser Kimya Ar-Ge Merkezinde geliştirilen yeni poliüretan sistemimiz ile ara taban ve dış taban uygulamalarında kullanılabilecek çift yoğunluklu iş güvenliği ayakkabı sistemi pazara kazandırılmıştır. Firmamız müşteri odaklı inovatif çözümler ile sektörde fark yaratmaya ve sektöre yön vermeye devam edecektir. Flokser olarak diğer sektörlerde olduğu gibi iş ayakkabısı sektöründe de işinizde adım adım başarıya giden yolda sizinle birlikteyiz..

Flokser Kimya Ar-Ge Yöneticisi

Serpil YILMAZTÜRK GÜNEY