Flokser Kimya’dan Yalıtım İçin Yanmazlığı Artırılmış Poliüretan Sistemleri

Flokser Kimya, bakanlık onaylı ilk poliüretan Ar-Ge merkezinde binaların yalıtımı için yanmazlık özelliği artırılmış PIR continuous panel sistemleri üretiyor. Yüksek mekanik özellik gösteren PIR sistemler; yüksek ısıl yalıtkanlığı, yüksek sıcaklıklara ve yangına karşı dayanıklılığı, mikrop ile küflere karşı direnç göstermesi ile sektörün ihtiyacını karşılıyor

Günümüzde ev ve iş yerlerindeki eşyalarda bulunan polimer malzemelerin kullanımı git gide yaygınlaşıyor. “Binaların Yangından Korunması” yönetmeliği kapsamında inşaat sektöründe dış cephelerin yüksek binalarda yanmaz malzemeden ve diğer binalarda ise en az, zor alevlenici malzemeden olması gerekiyor. Yasal zorunlulukla birlikte yanmazlığı artırılmış poliüretan yalıtım malzemelerine olan ihtiyaç da her geçen gün artıyor.

Poliüretan hammadde sistemleri üreticisi ve ihracatçısı Flokser Kimya, bakanlık onaylı ilk poliüretan Ar-Ge merkezinde binaların yalıtımı için yanmazlık özelliği artırılmış özel ürünler geliştiriyor. Burada sadece yanmazlık çalışmalarına özel ekipmanlar bulunan, yanma dayanımını artırma çalışmalarının ve yanma dayanım testlerinin yapıldığı ayrı bir laboratuvar bulunuyor. Bu laboratuvarda geliştirilen yanma dayanımı artırılmış ürünler, ayrıca akredite dış test laboratuvarlarında da test ediliyor.

Yüksek yanmaya karşı dayanıklı PIR continuous panel sistemleri

Flokser Kimya, inşaat sektöründe yalıtım amacıyla kullanılan sandviç paneller için poliüretan sistemler geliştiriyor. İki ince metal sac arasına doldurulan yüksek mukavemetli, düşük yoğunluklu poliüretan köpük dolgu malzemesinden oluşan panellerde kullanılan poliüretan dolgu malzemesi yalıtım performansı açısından önem gösteriyor. Poliüretan köpüklerde yanmazlığı artıran çeşitli katkı malzemelerinin yanı sıra izosiyanat gruplarının siklotrimerizasyon reaksiyonu ile elde edilen poliizosiyanürat (PIR) sistemler kullanılıyor.

Yüksek mekanik özellik gösteren PIR sistemler; yüksek ısıl yalıtkanlığı, yüksek sıcaklıklara ve yangına karşı dayanıklılığı ile sektörün ihtiyacını karşılıyor. Continuous panel üretim hatlarında, sisteme poliol karışımı ile birlikte katalizör, katkılar ve şişirici ajan verilerek, izosiyanat ile reaksiyonu sonucunda elde edilen PIR sert köpükler ile yanma dayanımı yüksek sandviç panellerin üretimi yapılıyor.